GAZETE OKUMAK…

GENÇLERİN KÖŞESİ
Gazete Okumak
Yazın dersi öğretmenimiz geçen gün, "Gazete okumak başlı başına bir iştir. Hafife almayın. Gazete okuma kültürü kazanın" diyerek gazete okumanın önemini bizlere anımsattı.
Bu söz üzerine düşündüm. Gazete okumak insanın güncel olaylar üzerine konuşabilmesini ve düşünce üretebilmesini sağlıyor. Bireyin dünya görüşü oluşturmasına yardımcı oluyor. Bireyin nerede yaşadığını, ülkesinin sorunlarını, başarılarını anımsatıyor. Ülkemizdeki ve dünyadaki haberleri, bilim, eğitim, kültür ve sanattaki gelişmeleri dokunarak okumak gazete ile mümkündür. Belli konulardaki araştırmaları içeren yazı dizileri ile aydınlanabiliriz. Değişik yazarların bakışlarını yansıtan köşe yazılarını okuyarak farklı bakış açılarını anlayabiliriz.
Düşünme tembelliği olan gençliğimiz için belki de gazetenin bu özellikleri önemli değildir. "Aslında doğru da! Niye okuyup düşünelim ki! Bizim yerimize düşünenler var. Boşuna bu zahmeti çekmeye gerek yok!" Lütfen bu anlayıştan uzaklaşalım. Görüyoruz ki ülkemizdeki gazete satış rakamları ile gelişmiş ülkelerdeki arasında uçurumlar var. Bu açığı kapatmalıyız.
Sadece satışın artması değil, gazetelerin de niteliklerinin iyileştirilmesi ile bu soruna çözüm bulabiliriz.
Askerliği ve devlet adamlığı yanında düşünce adamı da olan Mustafa Kemal’in gençliği, düşünmeyi sıkıntı olarak görmemelidir. Okumalı ve üzerine düşünmelidir. Yeni kuşak olarak ancak bu yolla Atatürk ‘ün dediği gibi Cumhuriyeti yükseltebiliriz. Ülkemizi çağdaşlaştırabiliriz. Geç olmadan harekete geçelim. Bol okumalı günler!
Salih Tayfun İNCE /İzmir Atatürk Lisesi
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: