Başlangıç > Genel > İNSANLAR VE KADINLAR… :)

İNSANLAR VE KADINLAR… :)

Ey Kadınlar!
Çok öfkeliyim. Her şey sizin başınızın altından çıkıyor. Hangi taşı kaldırsak altından siz çıkıyorsunuz.
Siz olmasaydınız dünya ne güzel olurdu. Biz hâlâ "toplayıcılık" dönemini yaşıyor olurduk. Nerede otlar var, yumrular var; nerede ahlat, nerede yabani böğürtlen, nerede ceviz, otlayıp-toplayıp duruyorduk. Bazen bizden kaçmayı beceremeyen bir geyik, bir yaban koyunu, bir mamut ölüsü bulduk mu yaşadık gitti işte.
Allah bilir ateşi de siz bulmuşsunuzdur. Tabii işiniz gücünüz yok. Bir yandan gev-gev-gev konuşup bir yandan da o dalı öbür dala sürterken ortalığı yakıverdiniz değil mi? Şimdi Allah için, siz olmasaydınız bu her şeyi silip süpüren yangınlar olur muydu hiç?
Hayvanları ehlileştirmek kimin aklına geldi? Hadi evcil hayvan ürettiniz, kılını tüyünü eğirmek, yün yapmak, kumaş dokumak, giysi yapmak da nesi? Yahu ne gereksiz işler yaparsınız siz!
Siz barışa da karşısınız. Kavgalarımız hep sizin yüzünüzden. On binlerce yıldır, sizin gözünüze gireceğiz, mükâfaten koynunuza gireceğiz diye birbirimizi telef edip duruyoruz. Şu Truva savaşı her aklıma geldiğinde tüylerim diken diken oluyor. Bir kadın uğruna Yarab, ne yiğitler Hades’i boyluyor.
İşte günlerdir konuşulan konu. Akdeniz Üniversitesi’ndeki olaylar da sizin yüzünüzden çıkmış. İki genç, "kız" yüzünden kapışmış. Biri sakallı, öbürü uzun saçlı iki "tosuncuk" da fırsattan istifade silahlarını deneme fırsatı bulmuş. Demek ki neymiş? Siz olmasaydınız bu işler olmayacakmış.
Akşam haberlerinde izledim. Bengaldeş’te hükümetin, miras hakkı konusunda kadınlara eşit haklar verilmesi kararına karşı çıkan, "Kur’an Karşıtı Yasalara Direniş Komite-si"nin düzenlediği protesto gösterilerinde ıoo kişi yaralanmış.
Adamlar haklı değil mi kardeşim? Kadının hakkı mı olurmuş?
Bunca yıldır yazarım; ilk defa Kur’an’dan bir alıntı yapacağım. Umarım son defa olur.
Nisa suresi şöyle başlıyor: "Ey Nas!" yani "Ey İnsanlar!" ve 34. ayetinde şöyle buyuruyor: "Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcamalar yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için saliha kadınlar itaatkârdır. Allah’ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine bir başka yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür."
Ey Kadınlar!
İşte gördünüz. Yaratan erkeklere "Ey insanlar" diyor, size de "kadınlar". Bu durumda Bengaldeş’li kardeşlerim hükümete isyan etmesin de ne yapsın?
Siz yokken her şey ne güzeldi. Cennette yaşıyorduk. Hap deyince meyveler, hup deyince irem şarapları elimizin altındaydı. Tanrı neden sizi yaratmaya karar verdi ki?
Hem bir kaburgadan olduk hem de cennetten kovulduk… 🙂
___________________________________Uğur Cilasun
Kategoriler:Genel
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: