Başlangıç > Kitaplar > BİR KİTAP…

BİR KİTAP…

(…) Gerçekten de yeryüzünde yazılı olmayan hiçbir şey yoktur. O nedenle, hangi konuda olursa olsun, başarılı olunmak isteniyorsa okumak, çok okumak gerekir. Pozitif bilimler alanında insanlar bunun gereğini bir ölçüde anlarlar ama, sosyal bilimlere gelince iş değişir. Genel kanı, sosyal alanda olaylar ve olguların varlığı, fakat bilimin yokluğudur. Onun için bizim memleketimizde herkes sosyolog, herkes politologdur. Hele politikacılarımız sadece sosyolog, politolog değil fakat her biri aynı zamanda bir anayasa hukuku uzmanıdır da. Kamu hukuku alanında bile bilgiye gerek olmadığını, aklı çalışan herkesin kamu hukukçusu sayılabileceğini düşünen zihniyetle başarılı olmaya imkân olmadığı açıktır.
 
Örneğin bizdeki adaletsiz seçim sisteminin sonucu olarak seçmen kitlesinden elde ettiği oy yüzdesinden çok daha kabarık bir yüzdeyle yasama organında temsil edilen partiler, özellikle iktidar partileri, çoğunluklarına dayanarak istedikleri politikaları uygulayabilecekleri kanısındadırlar. Çünkü akıllarındaki imaj, demokrasinin çoğunluğun yönetimi olduğudur. Parlamentoda çoğunluğa sahip olan, onlara göre, bütün istediklerini gerçekleştirebilir.
Oysa siyaset bilimi, bizde olduğu gibi, aldıkları oy oranlarından daha büyük oranlarla parlamento çoğunluğunu ele geçiren partilerin, hele diğerlerinden radikal farklılık gösteren bir görüşün temsilcileriyseler, kendi görüşlerini bir yana bırakıp sadece rutin yönetsel kararlar almaları gerektiğini söyler.
Siyaset bilimi, aksi davranışların, yani kendi radikal görüşleri doğrultusunda yasama ve idareyle ilgili kararlar almaya kalkışmalarının ülkede büyük huzursuzluklara ve çalkantılara yol açacağını ve bunun ülkeyi bir kaos ortamına götüreceğini belirtir.
 
Bugün de ABD tarafından ülkemiz için biçilen, adınıIlımlı İslam (soft İslam) koydukları bir modelin laik Türkiye Cumhuriyetinde herhangi bir iktidar tarafından yavaş da olsa uygulamaya konulmak istenmesi, siyaset bilimi ve siyasal sosyoloji açısından son derece tehlikeli bir davranıştır. Kaldı ki böyle bir iktidar nüfusun çoğunluğunu yanına alsa bile, Türkiyenin değişmez anayasal düzeninin değişmesi anlamına gelecek böyle bir girişimde bulunamaz, bulunmamalıdır.
 
2008’in mart ayında yayımlandığına göre daha önce yazıldığı belli olan kitap, Türkiyede bilimsellikten uzak bir yaklaşımın egemen kılınmaya çalışıldığını da ortaya koyuyor.
________________Prof. Dr. Yaşar Gürbüz / Siyasal Sosyoloji – Filiz Kitabevi / Mart 2008
Kategoriler:Kitaplar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: