Başlangıç > İNSAN'A DAİR... > KARARLI SANİYELER… :)

KARARLI SANİYELER… :)

Soğuk bir İstanbul hissediyorum yüzümde. İçimde bir hesaplaşmanın kalıntıları, atamadığım mutsuzluğun sebep arayışları. Özgürlüğün verdiği güven Sevginin verdiği mutluluğa sorgu kelimesinin yüklediği anlamı ekliyorum.
Mutluluğum bir anda huzursuzluk oluveriyor.
Tutamıyorum ellerimden kayıp gidiyor. Seyrediyorsun köşeden. Elleri ceplerinde bir adam, ayağını duvara yavaşça yaslıyor, serseri günler yaşıyor pervasızca.
Bekleyişin verdiği sıkıntıyı yaşamadan, öylesine bakıyor etrafına. Bu bekleyiş bir sonun bekleyişi mi yoksa büyümekte olan bir çocuğun ilk adımlarını atarken aldığı hazzın seyredilişi mi?
Çoğalacağın yerde, eklendiğim halde, bir adım içeride olduğun halde, iki adım dışarıda duruyorsun. Hayat imkansızlıklara dönüşürken adam seyrediyor.
Berrak bir suyun akışını seyrederken keyif aldığın günleri hayal ediyorum, bilirsin düşler kurmam ben.
Umudun tükenebilme ihtimalinin olmadığına inananlardanım. Sabrın ne kadar büyük bir erdem olduğunu bilen ve sabredenim.
Fedakar geçen senelerden sonra, bencil günler yaşıyoruz. Bencil günler, yalnız aylara dönüşmeden, farkında olan saatler yaşamalıyız artık. Her an her dakika yaşadım diyebilmek için, Nazımın dizelerinde buluşmalıyız, her zamanki yerde aynı saatte.
şimdiden çekilecek acısı bunun,
Duyulacak mahzunluğu şimdiden
Böylesine sevilecek bu dünya
yaşadım diyebilmen için.
Önce dünyayı sevecek, insanları sevecek, hayata gülen umutlu gözlerle bakacaksın. Sonra yaşayacaksın huzuru doyasıya.
Huzuru hissettiğin yerde demir atacak merhaba diyeceksin hayata. Farkında olan saatler yaşamamız gerektiğini hissettiğim anda, yeniden merhaba dedim sana.
Sesini duyduğum an eski günlere geri dönüyor, filmi tekrar tekrar seyrediyorum.
Biliyorum ki ömrümün sonuna kadar sıkılmadan, isyan etmeden, eğer bağlacının hayatıma kattığı anlamı göz ardı ederek
Koşullar sunmayacağım, sorgulamayacağım şimdi. Bu kabullenmek, bu susmak değil bilesin. Sessizliğin anlam kattığı bazı anlar vardır hayatta, yaşanmışlıkların verdiği yorgunlukla, cümleler kurmaktan sıkıldığın anlar
Bu anları yaşıyorum belki de. Sessizliğimdeki boşluğu doldurmaya yetecek mi sevgin? Hayatımda kapladığın alan kadar, eksik kalan bir tarafı doldurabilme gücün var mı serseri duruşlarının.
Çılgınca yağan yağmurlarda ıslanırken ben, yine o köşe de mi olacaksın, durağanlaşmış bir hayat mı sunacaksın, yürüyebilmem için.
Zaman akıp giderken, durma o köşede, katıl hayata, tut ellerimden, koşalım, yağmurlarda ıslanalım birlikte, rüzgara verelim sırtımızı o nereye götürecekse biz de oraya gidelim.
Bırak kontrol doğa ananın ellerinde olsun ama senin ellerin benimle kalsın. Özgürlüğü birlikte hissedelim.
Bana yaşattığın acı geçmişleri sil hafızalarımızdan. Beni bırak ben seninle Nazımın dizelerinde buluşayım, kahvemi içip, gazetelerimi okuduğum gerçek hayatımda aydınlık yüzler keşfedeyim bırak.
Mutlu ve huzurlu bir güne uyanayım izin ver; bu sefer isyanımı değil, aşkı anlatayım denizlere. Renkli taşlar toplayayım kovama, kumdan kaleler yapıp içine ikimizi çizeyim kibrit çöpleriyle.
Eski günlerdeki gibi adını söylerken, yankısı gelsin yüreğimin her bir köşesinden. Sen şu anda farkında olan dakikalar yaşıyorsun bense kararlı saniyeler hissediyorum, içimde bir yerlerde, biliyorum en güzel yerimde.

SEZA TUNA ÖZATAY / 03.01.08 Cumhuriyet / Hafta sonu eki..


Kategoriler:İNSAN'A DAİR...
  1. yeşim
    21 Temmuz 2009, 17:15

    Gözlerimde bir damla yaşla okudum yazıyı. Bilmiyorum ama; beni derinden etkiledi.Ofisten aldı başka bir yere belki olmak istediğim bir terasa götürdü beni. Ve ben o huzuru bulamıyorum bulunduğum hiçbir yerde…

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: