Sevgi Üstüne… JOSE ORTEGA Y GASSET…

sevginin cinsellikle eşitlenebileceğine inanmak saçmalıktır..
Normal bir erkek, karşılaştığı hemen her kadından “hoşlanır”. Bu durum, sevgide bulunan ve derinlerde yatan seçmenin yapısını daha da belirginleştirir. Bununla birlikte, hoşlanmayla sevmeyi birbirine karıştırmamak gerekir. Yoldan geçen güzel kız, erkek duyarlığının çeperlerinde bir kıpırdanma yaratır; erkek duyarlığı –erkeklere bir övgü olarak söyledim bunu- kadın duyarlığına göre etkilenmeye daha açık bir duyarlıktır. Bu kıpırdanma, erkeğin, kadın yönünde otomatik olarak ilk harekete geçmesine yol açar. Bu tepki öylesine otomatik ve mekaniktir ki, Kilise bile bunu bir günah saymayı göze alamaz. Eskiden Kilise çok iyi bir ruhbilimciydi. Son 200 yıldır olayların gerisinde kalması yazık olmuştur.
(…)
Erkeğin ya da kadının birbirlerine duydukları gerçek sevginin hiçbir cinsel yanı olmadığını söylemek bir saçmalıksa, sevginin cinsellikle eşitlenebileceğine inanmak başka bir saçmalıktır.
(…)
Sevginin sürekli beslenmekte olduğundan kuşku yoktur; sevgi, besinini sevgilinin ya gerçekte ya da imgelemde görülen çekiciliğinden alır. Sürekli doğrulanma içinde yaşar.
(…)
Her toplumda, tiyatrolarda ve toplantılarda, kamusal antlarmış gibi parmakla gösterilen birkaç “resmi güzel” vardır; oysa erkeklerin kişisel aşk ateşleri pek bunlara yönelmez. Bu tür güzellik öylesine kesin bir biçimde estetiktir ki, kadını bir sanat nesnesine dönüştürür, yalıtlayarak belli bir uzaklığa yerleştirir. O kadın beğenilir –uzaklığı düşündüren bir duygudur bu- ama sevilmez. Aşkın öncü gücü olma görevini üstlenen yakınlaşma arzusu, salt bu beğenmenin getirdiği uzaklık nedeniyle olanaksızlaşmış olur.
Sevgi üstüne________________________
Arka KapakBu kitapta, sevginin çok katmanlı aralarına sızmakta, klasik sevgi kuramlarına gitmekte, sevginin manevra ve hilelerine doğru yol almakta serbetsiniz.
Çünkü Gasset, içimize sızan otomatik alışkanlıkları, içimizdeki formüller yığınını, garip ve derin çukurları anlatıyor. Kadın ve Erkeği.
“Ortega y Gasset, Nietzsche‘den sonra belki de en büyük Avrupalı yazardır.”
Albert Camus
Camus haklı olabilir.

Yazar:Jose Ortega Y Gasset

Sayfa Sayısı: 140

Baskı Yılı: 2005

Dili: Türkçe

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: