Duygularımız… Lütfen biraz dikkat…

DuygularımızDUYGULARIMIZ KATİLİMİZ OLABİLİYOR…
Ruhsel nedenlerle ortaya çıkan hastalıklar genelde Travma, aşk acısı ya da sevilen birinin ölümü veya terk edişi ciddi stres nedenleri arasında gösteriliyor. O handa “Beyin stresi çözmeye çalışırken hastalık yaratan süreçler serbek kalır ve stresli kişinin bağışıklık sistemi çöker”…
Beyin bütün bu hastalıkların kontrol altında tutulmasında önemli bir rol oynuyor. Ve stres sebebiyle bu rol çöktüğünde, artık bunu yapamaz hale geliyor. Böylece duygusal nedenlerin fiziksel etkileri ortaya çıkmaya başlıyor. Londra’daki Imperial University Kalp enstitüsü’nden kardiyolog Martin Cowie ve ekibinin 2 bin kişi üzerinde yaptığı 2009 tarihli bir araştırma bu fiziksel etkilerin peşine düşüyor. Mesela kalp kırıklığı gerçekten kalbı yıpratıyor, dahası kriz riskini artırıyor. Yoğun ümitsizlik kalp damar sorunlarında ölüm riskini 2.5 kat yükseltiyor.
Dr. Cowie’ye göre “Aşk acısı yüzünden bile enfarktüs geçirme ve ölüm tehlikesi var.” Araştırmaya göre, aşk acısı çekenler bu duygusal yıpranmayı sadece beyinde yaşamıyor. Acı, fiziksel olarak vicutta, özellikle de kalpte kendini gösteriyor. Buna göre aşk acısı çekenlerin kalp hastalığına yakalanma ve kriz geçirme riski normal birine göre yüzde 35 daha fazla.
Dahası, nisan ayında ABD Florida’da düzenlenen 102. Kanser Önleme Araştırmaları toplantısında, stresin hücrelerdeki kromozomları değişime uğrattığı da açıklandı. Deneyler, stresin hayvanlarda bazı genleri bozup kansere olan yatkınlığı artırdığını gösteriyor. Duygularınızı lüften hafife almayın olurmu.:)
Stresin Etkileri; Psikyatr’ların verdiği bilgiye göre, stresin insan sağlığı üzerindeki etkileri zihinsel ve beden olarak ikiye hayrılıyor.
ZİHİNSEL ETKİLER
BEDENSEL ETKİLER
Dalgınlık, unutkanlık
Hipertansiyon, kalk hastalıkları
İsteksizlik
Omuz, boyun, sırt ve bel ağırıları
Çöküntü, huzursuzluk
Sindirim sistemi hastalıkları
Konsantrasyon güçlükleri
Baş dönmesi, Baş ağrısı
Performans düşüklüğü
İştah ve kilo değişiklikleri
Sinirlilik, tahammülsüzlük
Kronik yorgunluk, cilt hastalıkları
Uyku bozuklukları
Bağışıklık sistemi işlev bozukluğu
.
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: